Merhaba,

Uzun bir ara verdikten sonra 2019 yılı için Stok Fotoğrafçılığı adına bir iki yazı yazayım dedim. Uzun zaman derken aslında son yazımın üzerinden 2 yıl geçmiş. Neler oldu bu arada derseniz bi dolu iş, özel hayatla ilgili değişikler, fotoğraf sektörünün mücadeleleri. Heleki stok camiasında işler içler acısı. Neler oldu bakalım son dönemde stok işlerinde.

Hatırlarsanız sektörün devi Getty Istock ile birleşmişti, yani istock’u satın almıştı. Biraz bahsedelim. Getty çok büyük olmasına rağmen malesef istock’un satışlarının artmasını sağlayamadı. Düzenlediği kampanyalar ile (ki bu kampanyalar stok firmalarının birbirinden sadık müşterilerini bile çalmasını sağlayabiliyor) istediği ivmeyi alamadı. Getty zaten kendi başına kocaman bir ajanstı istock ile birlikte hacmen daha büyüdü ama satış potansiyeli olarak aynı şeyi söyleyemeyiz. Halen Exclusive fotoğrafçı zihniyetini sürdürmeye devam ederek sadece kendine çalışan fotoğrafçıların satışlarını yukarı çekmeye çalıştığı için çoğu microstock satışı yapan üyesinin diğer ajanslara gitmesine engel olamadı.

Katılımcı sayfası kullanım kolaylığı olarak berbat, koskoca Getty wordpress’te yapılmış gibi bir panelle katılımcısını karşılıyor. Dosya yüklemek, dosyalarını kontrol etmek, satışlarını görmek öyle zorki, şaka değil gerçekten artık 6 ayda bir giriyorum. Bu kadar kullanıcı dostu olmayan bir sistem kullanıcıları tarafından hemen puanını alıyor ve Microstock fotoğrafçılarının sık kullandığı forumda malesef Fotolia/Adobe’un altına düşüyor.

Shutterstock istock/Gettyden çok daha kullanışlı ve satışları daha hareketli. Tabiki her geçen sene satışlar azalıyor. Bunun sebeplerini bir önceki yazımda detaylıca anlatmıştım. Tekrar tekrar üzerinden geçmeyelim. Asıl bahsetmek istediğim konu web görsellerinde trendlerde değişmesi. Microstock görselleri bile daha çok tarz olarak Life Style dediğimiz “yaşamdan kareler” “yaşam tarzı” “gündelik hayat” temalarına kaydı. Beyaz , sonsuz fon koyalım, önünde ürün olsun, sonsuz alan dernliğinde ürünün detaylı olsun gibi gereklilikler ortadan kalktı. Defalarca belirttiğim gibi Shutterstock’a haftada 700.000 ‘den (yediyüzbin) fazla görsel yükleniyor, elemeleri yapılarak belki 100.000 tanesi kabul ediliyor. Yüzbin imaj arasında haftada imajınızın seçilebilir, para ödemeye değer olması için artık kreatif olmanız gerekiyor, bütün olay bu. Yaşamdan kareler, yaşamın içerisinden bakış açısı stokta artık yeni trend. Beyaz fonda detaylı, ışığı ayarlanmış, dengeli çekilmiş bir hamburger fotoğrafı  yerine herhangi bir restoranda sunulmuş yanında kızarmış patates yada garnitür olan, doğal ışıkta çekilmiş, arkası flu, alan derinliği net olamayan bir fotoğraf tercih ediliyor.

         

Başka örneklerde,

Life style fotoğraf elde edilmesi kolay görünsede aslında hiçte öyle değil. Daha fazla fotoğraf kurgusu, iyi ışık bilgisi ,uygun kast, ortam detayı olmadan düzgün bir Life Style fotoğraf elde edilemiyor.

Yazımı şimdilik burada kesiyorum, ikinci bölümde Lifestyle imajlar hakkında biraz daha bilgi vermek istiyorum.Takip etmeye devam edin.

Sevgilerimle

MuratEmre

not: İçerik, bilgiler ve anlatım izin alınmadan kullanılamaz.

“Stok Fotoğrafında Mobil Uygulamalar” yazım için BURAYA tıklayın.

“Stock Photography/Stok Fotoğrafçılığı” yazım için BURAYA tıklayın.

“Stock Fotoğrafçılığında Mobil Uygulamalar” yazım için BURAYA tıklayın.

“Stock – Stok Fotoğrafçılığı Üzerine Sık Sorulan Sorular”  yazım için BURAYA tıklayın.

“Stock Photography/Stok Fotoğrafçılığı” adlı yazım haricinde diğer yazılarım burada.

“Şampiyonla çekimler tamamlandı.” yazım için BURAYA tıklayın.

“Yeni çekim yeni gezi” yazım için BURAYA tıklayın.

“Bosna-Hersek Güzeli ile Haftasonu” yazım için BURAYA tıklayın.

“Stok Fotoğrafında Mobil Uygulamalar” yazım için BURAYA tıklayın.

“Stock Photography/Stok Fotoğrafçılığı” yazım için BURAYA tıklayın.

“Thailand/KohSamui” yazım için BURAYA tıklayın.

“Ladame Butik çekimleri” yazım için BURAYA tıklayın.

“2013 Photoshow Portraits” yazım için BURAYA tıklayın.

“Yeni studyo çalışması-Moda Tasarım-Modellik” yazım için BURAYA tıklayın.

“Backstage Video – Sahne Arkasi” yazım için BURAYA tıklayın.

“Şampiyonla çekimler tamamlandı.” yazım için BURAYA tıklayın.

“Bahadırlar Tekstil – Le Mirage markası ile çalışma yaptık.” yazım için BURAYA tıklayın.

 

HTML gömme mevcut değil.
KAPAT