Merhaba,

Bildiğiniz gibi uzun zamandır stok fotoğrafçılığı üzerine yazılar yazıyordum. Bir süredir ara verdim stok fotoğrafı işine, sebepleri yüzeysel olarak artık stok fotoğrafçılığı işinin bir “harçlık kapısı” olmaktan çıkması, kocaman okyanusta minik yalnız bir balık olmamız, stok fotoğrafçılığı sektörünün daralması, kazançların azalması, stok firmalarının (shutterstock, istock ve adobestock) açgözlü politikaları ve gerçekten iş yoğunluğundan içerik üretemiyor olmak.

Burada yazmıştım merak edilen konuları sık sorulan sorular olarak. iyice okuyun. Benim size bahsetmek istediğim konu başka.

Shutterstock, 2020 Ocak itibariyle yüklenen imajlardaki yükleyici yani bizim kazançlarımızı 3/1 oranında kıstı. Bunu bir rütbe sistemi haline getirdi. Minimum telif ücretini 0.10 cent yaptı. Yani örnekle eskiden en düşükten bir fotoğraf sattığımızda 0.33 cent kazanırken şimdi 0.10 cent kazanıyoruz. Sebep? Aç gözlülük. Bunun yanında seviye sistemi ile yıl boyunca satışlarınızla birlikte seviyenizi arttırıyorsunuz fakat yıl sonunda seviyeniz yeniden sıfırlanıyor. Yani “hep ben kazanayım” sistemi.

Tabiki dünyadaki shutterstock kullanıcıları bu konuya itiraz etti. Bir change.org sayfası oluşturuldu.

Buradan imzalayabilirsiniz.

Ek olarak shutterstock üzerindeki imajlarını yanlışlarından dönene kadar deaktif edebilirsiniz. Görselde nasıl deaktif edebileceğiniz görülebilir. Boş yere imajlarınızı hakkını ödemedikçe kullandırmayın. Tavsiyem bu yönde, hele ki 100-150 gibi bir imaj sayınız var sie hemen deaktif edin. Şu ana kadar sistemden silinen imaj sayısı %2’yi bulmuş. Yüklenen imajlardaki düşüş ise %9-10 civarı. Bu sayılara imajlarını deaktif edenler dahil değil. Az gibi görünsede bir etkisi olacağına inanıyorum, olmaz ise zaten kazancınız çok düştüğü için o siteden satış yapmasanız da olur. Şmajlarınızı şimdilik tamamen silmeyin, orada çok fazla emek var çünkü. Ben öyle yapacağım.

Bu boykottan sizleri de haberdar etmek istedim.

Sevgiyle Kalın

 

Murat Emre

#boycottshutterstock

 

 

Önceki yazılarım için;

“Stok Fotoğrafında Mobil Uygulamalar” yazım için BURAYA tıklayın.

“Stock Photography/Stok Fotoğrafçılığı” yazım için BURAYA tıklayın.

“Stock Fotoğrafçılığında Mobil Uygulamalar” yazım için BURAYA tıklayın.

“Stock – Stok Fotoğrafçılığı Üzerine Sık Sorulan Sorular”  yazım için BURAYA tıklayın.

 

HTML gömme mevcut değil.
KAPAT